partnerzy

.

 

 

pobrane

 

 

unnamed

 

WYDZIAL_SPORTU

 

co za studio

 

Piłkarski Trening

730 003 237

poczta@pilkarskitrening.pl 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

AKTUALNOŚCI

12 października 2018

✍️ PROWADZENIE PIŁKI

▶️ Od czego zacząć nauczanie gry w piłkę nożną?

▶️ Jakie koncepty dotyczące prowadzenia wprowadzać u najmłodszych?___Prowadzenie piłki to podstawowy element piłkarskiego rzemiosła. Wychodząc od nauki kontroli piłki do prowadzenia w formie różnych zabaw na etapie przedszkolaka to właśnie PROWADZENIE PIŁKI jest podstawową umiejętnością, której nauczamy. Zwracamy uwagę na to, by zawodnicy prowadzili piłkę blisko nogi, rożnymi częściami stopy, chcemy by sprawnie zmieniali kierunek oraz potrafili nawracać z piłką przy nodze – to wszystko są aspekty techniczne PROWADZENIA PIŁKI.

Natomiast już od najmłodszych lat możemy zwrócić uwagę naszym podopiecznym na kilka zależności występujących w piłce nożnej, czyli wdrażać zawartości TAKTYCZNE (te na poziomie indywidualnym):

✅ kiedy prowadzić piłkę bliżej nogi, a kiedy dalej od nogi?✅ którą nogą prowadzić piłkę i dlaczego?

Najłatwiejszy do zrozumienia koncept dla najmłodszych to decyzja o sposobie prowadzenia piłki: kiedy potrafią ocenić, że mają przed sobą wolną przestrzeń (przeciwnik jest daleko) to rozumieją, że mogą piłkę wypuścić sobie dalej od nogi, by szybciej tę przestrzeń zdobyć, ale gdy przestrzeni jest mniej (przeciwnik blisko) to, by utrzymać piłkę w posiadaniu należy piłkę prowadzić bliżej nogi.

Kolejnym aspektem taktycznym w trakcie prowadzenia jest wybór nogi, którą zawodnik prowadzi piłkę – wymaga on odpowiedniego poziomu technicznego u zawodników, ale zrozumienie przyczyn tej decyzji jest dla młodych kandydatów na piłkarzy dość jasne. Wskazówka: prowadź piłkę nogą dalszą od przeciwnika jest o tyle klarowna, że dzieci doskonale rozumieją, że kiedy przeciwnik ma dalej do piłki to będzie mu trudniej ją odebrać. Ważne jest natomiast to, by zawodnicy byli w stanie odpowiednio ocenić, gdzie jest przeciwnik (element PERCEPCJI).

To tylko dwa podstawowe koncepty w nauczaniu prowadzenia piłki – jest ich zdecydowanie więcej, ale początkowym etapie wydaje się, że to właśnie od nich warto rozpocząć proces nauczania.

                                                                               Autor tekstu - Karol Zniszczoł

Prowadzenie piłki