partnerzy

.

 

 

pobrane

 

 

unnamed

 

WYDZIAL_SPORTU

 

co za studio

 

Piłkarski Trening

730 003 237

poczta@pilkarskitrening.pl 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

AKTUALNOŚCI

12 października 2018

✍️ KRYCIE U NAJMŁODSZYCH

▶️ Jak nauczyć krycia?

▶️ Jakich wskazówek udzielić, by dzieci lepiej zrozumiały krycie?

▶️ Jaka jest podstawowa zasada w tym elemencie?___Na etapie nauczania jedną z treści treningowych w fazie bronienia jest KRYCIE. Już najmłodsi zawodnicy są w stanie pojąć dlaczego warto KRYĆ przeciwnika i po udzieleniu odpowiednich wskazówek rozumieją w jaki sposób to robić.

Rozróżniane są różne rodzaje krycia, natomiast w tym tekście będę chciał się skupić na tym elemencie w formie podstawowej. Krycie ma za zadanie ograniczyć rywalowi czas oraz przestrzeń do wykonywania działań – w skrócie, kryjąc przeciwnika chcemy mu utrudnić grę. Warto zapytać dzieci kiedy łatwiej im się gra w piłkę – w momencie, kiedy przeciwnik jest blisko, czy kiedy wokół siebie jest sporo przestrzeni? Dzięki temu młodzi adepci futbolu zrozumieją sens wykonywania tego elementu.

Integralną częścią KRYCIA jest umiejętność obserwacji, czyli PERCEPCJA – w pierwszej kolejności zawodnik ma zadanie odnaleźć wolnego (bez krycia) przeciwnika. Na bazie obserwacji musi potrafić ocenić którego przeciwnika pokryć.

Kolejną fazą jest DECYZJA o tym, by ustawić się blisko przeciwnika – tak by ograniczyć mu czas oraz przestrzeń do wykonywania działań, w języku dzieci: UTRUDNIĆ GRĘ. I wtedy przychodzi KLUCZOWA wskazówka: USTAWIENIE między BRAMKĄ a PRZECIWNIKIEM – często słyszymy „kryj od bramki” i jest to słuszna uwaga, natomiast z doświadczenia wiem, że wskazówką, która najlepiej trafi do dzieci będzie nakreślenie im prostej zasady: BRAMKA – JA – PRZECIWNIK.

Oczywiście, na późniejszych etapach przyjdzie zawodnikowi funkcjonować w różnych systemach (np. krycie strefowe), przeciwko różnym zawodnikom (np. takim, którzy potrafią ścisłe krycie wykorzystać dla swoich korzyści), ale wpojenie tych podstawowych zasad i UŚWIADOMIENIE zawodników, tj. DLACZEGO mają KRYĆ przeciwnika będzie dobrym fundamentem do dalszej pracy w procesie szkoleniowym.___W jaki sposób nauczacie KRYCIA w swoich drużynach? Jakich wskazówek udzielacie?
                                                                              Autor tekstu - Karol Zniszczoł

Krycie u najmłodszych